Agora Antik Kenti Izmir Nerede?

Agora hangi ilimizdedir?

Agora Antik Kenti İzmir’de bulunmaktadır. Ülkemizin önemli kültürel mirasları arasında yer alır. Sizler için Agora Antik Kenti tarihi, nerededir, nasıl gidilir, gezilecek yerleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Agora nerede?

Agora (Yunanca: Ἀγορά, Agorá), antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenip Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan forumların öncülüdür.

Agora Antik Kenti nedir?

İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtinde bulunan Agora antik kenti, Roma Dönemi’ne (M.S. 2. yy) tarihlenir. “ Agora ” sözcüğü, “ kent meydanı, çarşı, pazar yeri” anlamına gelir. Hippodamos şehir planına uygun olarak, merkeze yakın bir yerde üç kat halinde inşa edilmiştir.

Izmir Agora ören yerine nasıl gidilir?

Agora Örenine ulaşmak otobüs, dolmuş ve metro kullanılmaktadır. Özellikle inciraltı otobüs ve minibüsleri yakınından geçmektedir. Metro ile Çankaya durağından inip 5-10 dakika yürüyüşten sonra ulaşım sağlayabilirsiniz.

Agora meyhanesi neresi?

İstanbul’un Balat semtindeki ” Agora Meyhanesi “, Sultan Abdülhamit’in gayrimüslimlerin sosyal yaşamına gösterdiği hoşgörünün günümüze yansıması olarak değerlendiriliyor.

Agora kaç yıllık?

İzmir’in son 2 bin 300 yıllık geçmişine tanıklık eden antik kentte, İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle koordinasyon halinde hazırlanan “ Agora ve Çevresi Koruma – Geliştirme ve Yaşatma Projesi” çerçevesinde başlayan çalışmalarla, 1930’lu ve 1980’li yıllarda başlayıp tamamlanamayan kazılar sürdürüldü.

You might be interested:  FAQ: Arkeoloji Mezunu Ne Iş Yapar?

Erythrai Antik Kenti nerede?

Erythrai antik yerleşimi İzmir Karaburun Yarımadası’nda, İzmir’den yaklaşık 60 km uzaklıktaki Çeşme’nin Ildırı Köyü’nde yer almaktadır.

Allianoi antik kenti nerede?

Allianoi İzmiri, Bergama ilçesi sınırları içinde, Bergama-İvrindi karayolunun 18. km.’sinde, Bergama’nın kuzeydoğusunda, Yortanlı Barajı gölet alanının tam ortasında, Paşa Ilıcası Mevkii’nde yer alan bir Misya antik kenttir.

Agora Antik Kentine nasıl gidilir?

Konak konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Smyrna Agora Antik Kenti konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir burada bulabilirsiniz.

  1. Otobüs: 20, 23, 253, 515, 681, 691.
  2. Tren: ALIAĞA – CUMAOVASI, TEPEKÖY – MENEMEN.
  3. Metro: İZMIR METROSU.

Smyrna Antik Kenti kaç yaşında?

İzmir’de MÖ 3000’lere kadar yerleşim izlerine rastlansa da Smyrna kentinin kuruluşu MÖ 1050 yıllarına uzanır.

Agora Kapısı nerede?

Daha önceden Dor düzeniyle yapılmış bir Propylon’un yerine inşa edilmişti ve günümüzde Türkiye’de bulunan Milet antik kentindeki bir market ya da Agora ‘nın girişi kapısıydı.

Agora Alışveriş Merkezine Nasıl Gidilir?

Agora AVM Nasıl Gidilir?

  1. Toplu Taşıma Aracıyla;
  2. Şehir merkezinden Balçova, Narlıdere, Sahil Evleri, Güzelbahçe, Urla, Seferihisar’a giden Eshot otobüsleri ve üçkuyular’dan Sahil Evleri ve Güzel Bahçe’ye giden minibüsler ile gelebilirsiniz.

Efes girişi ne kadar?

Efes Antik Kenti için güncel giriş ücreti 120 TL ‘dir. Ancak bu fiyat Antik kent içerisinde yer alan Yamaç Evleri için geçerli değildir. Eğer Yamaç evlerini de görmek isterseniz ekstra 45 TL daha ödemeniz gerekiyor. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. (yamaç evleri için geçerli değildir.)

Izmir Arkeoloji Müzesi ne zaman açık?

Ziyaret saatleri: Kış döneminde 08.30 ile 17.00 arasında, yaz döneminde 08.00 ile 18.30 arasındadır. Müze, haftanın her günü ziyarete açıktır. Bayram döneminde müze açılışı 13.00 olarak belirlenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *