Assos Antik Liman Nerede?

Assos Antik Liman hangi şehirde?

Assos (Grekçe: Άσσος) ya da Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent. Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur.

Assos Antik Liman açık mı?

Turizm merkezi Assos Antik Limanı, 500 gün süreyle kapalı olacak.

Assos Marmara mı?

Assos Hakkında Çanakkale’nin bir kısmı Ege Bölgesi’nde bir kısmı da Marmara Bölgesi’ne dahil olduğu için Assos hangi bölgede sorusu da merak uyandırıyor. Assos tam olarak Ege Bölgesi’nin kuzey kısımlarında yer alıyor.

Assos nerelere yakın?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köy olan Assos, Middili Adası’nın hemen karşısındaki Edremit Körfezi’nde bulunuyor. Batı Anadolu bölgesinde konumlanmış olan köy olan Assos sınırları içerisinde Behramkale isimli küçük bir yerleşim yeri yer alıyor.

Assos Antik Kenti kaç yıllık?

Antik kent aynı zamanda koruma altına alınan önemli bir sit alanıdır. Tarihi dokusunu geçmişten günümüze en iyi şekilde muhafaza eden parke taşlı köy yolundan yokuş yukarı çıkılarak 3000 yıl gibi köklü bir geçmişe haiz Assos Antik Kenti ‘ne giriş yapılabilmektedir.

Assos kaç yıllık?

Kuruluşu M.Ö. 2000’e uzanan Assos yani Behram köyü antik limanı, Athena Tapınağı, amfi tiyatrosu, tarihi cami, köprüsü, kalesi, taş evleri, otelleri ve restoranlarıyla her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Arkeoloji Müzesi Ne Kadar?

Assos Antik Liman neden kapalı?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, asırlardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Assos Antik Limanı’ndaki otel ve restoranlar, ‘afet bölgesi’ bölgesi ilanının ardından alana inen yolun yamaç kısmında tehlike oluşturan büyük kayaların ıslahı için kapatıldı.

Küçükkuyu’da nereye gidilir?

Gezilecek Yerler

 • Küçükkuyu Belediyesi Tanıtım Merkezi ve Mübadele Anıtı
 • Kazdağları
 • Behramkale – Assos.
 • Kadırga Koyu.
 • Zeus Altarı
 • Başdeğirmen – Mıhlı Şelalesi.
 • Zeyinyağı Müzesi.
 • Afrodit Kaplıcaları

Assos Antik Kenti ne zaman kuruldu?

MÖ. 6.yüzyılda kurulan Assos antik kenti, sönmüş bir volkanik tepe üzerinde yer aldığı için yapımında işlemesi zor ama son derece dayanıklı olan andezit taşı kullanılmıştı.

Assos un neyi meşhur?

Mesela Athena Tapınağı, Antik Liman, Truva Antik Kenti, Amfi tiyatro birinci derecede önemli görülmesi gereken yerlerden. Assos’un en berrak, en yüzülesi plajı Kadırga Koyu’na gitmeli. Sivrice, Koruoba, Sokakağzı, Assos Liman kulaç atacağınız diğer plajlar.

Babakale Akliman nasıl bir yer?

Babakale Akliman Koyu merkeze en uzak plaj ancak kumlu plajı ve sığ bir denizi var bu nedenle de çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerler arasında başı çekiyor.

Babakale nasıl bir yer?

Babakale, 1 kalesi, 5 otel/pansiyonu, 3 çay bahçesi, tek barı, bir de limanı olan oldukça küçük bir yer. Tüm köyü 1-2 saat içinde gezmek mümkün. Kalmaktan ziyade, uğrayarak kaleyi görmek ve Asya kıtasının en batı noktasında durabilmek için gelinmeli.

Assos da ne yapılır?

Assos Gezilecek Yerler

 • Behramkale.
 • Athena Tapınağı
 • Agora.
 • Gymnasium ve Bouleuterion.
 • Tiyatro.
 • Behramkale Köprüsü
 • Hüdavendigar Camii.
 • Antik Liman.

Assos hangi ilimize bağlı?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü’ nün aşağısında ve Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alan Assos deniz kenarında bulunan antik bir kenttir. Karşısında Midilli Adası arzı endam eder. Assos Kenti tarihte Edremit körfezinin en önemli limanıymış.

You might be interested:  Soru: Antik Kent Nerede?

Assos plajı nerede?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Assos beldesinin merkezinde bulunan Assos Liman Plajı, merkezde denize girilebilecek en uygun yerlerden biridir. Merkezden uzaklaşmadan denize girmek isteyenlerin tercih ettiği plajın çevresinde denize sıfır konumda bulunan birçok butik işletme ve otel bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *