Çatalhöyük Antik Kenti Nerede?

Çatalhöyük Antik Yöresi nerede?

Çatalhöyük Neolitik Kenti Nerede? Konya’nın 52 kilometre güneydoğusunda, Hasandağı’nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, Çumra İlçesi’nin 11 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Konya Ovası’na hakim arazide bulunmaktadır.

Çatalhöyük Antik Kenti nasıl gidilir?

Neolitik Kent Çatalhöyük, Konya

  1. Konya merkezdeki minibüsler ile eski garaja gitmek.
  2. Buradan her yarım saatte bir kalkan Çumra minibüslerine binerek 40 dakikalık bir yolculukla Çumra’ya ulaşmak.
  3. Çumra’dan 11 km uzaklıktaki Çatalhöyük Neolitik Kent ‘e gitmek için yazın ilçeden sadece bir vasıta çalışıyormuş.

Çatalhöyük Antik Kenti açık mı?

Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük için ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) ve kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Her iki dönemde de sabah 09.00’da açılan kapılar; yaz döneminde 19.00’a, kış döneminde ise 17.00’ye kadar açık tutuluyor.

Çatalhöyük nerededir özelliği nedir?

Türkiye’de arkeolojiye ilgisi olan herkesin az çok bildiği 9.000 yıllık Çatalhöyük, müthiş buluntuları ve neolitik dönemi aydınlatması nedeniyle oldukça önemli bir yerleşim. Çumra’da Konya Ovası’na hakim bir noktada yer alan Çatalhöyük, günümüzden 9.000 yıl önceye tarihlenen bir Neolitik Dönem yerleşmesidir.

You might be interested:  Antik Çağ Ne Zaman?

Çatalhöyük yerleşmesi hangi ilimiz sınırları içinde yer alır?

Bugünkü Konya şehrinin 52 km güneydoğusunda, Hasandağı’nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, Çumra ilçesinin 11 km kuzeyinde, Konya Ovası’na hakim buğdaylık arazide bulunmaktadır. Doğu yerleşimini, en son Cilalı Taş Devri sırasında ovadan 20 metre yüksekliğe kadar ulaşan bir yerleşim birimi oluşturmaktadır.

Çatalhöyük köyü nerede?

Konya ilinin Çumra ilçesi sınırları altında yer alan Çatalhöyük ilçenin 10 kilometre doğu bölgesinde yer almaktadır. İki tepe düzü olan bir tepe şeklinde ve farklı yüksekliklerde engebeli bir yapıya sahiptir. Bu sebebiyle farklı yükseltilerinden dolayı çatal sıfatını almıştır. Çatalhöyük Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çatalhöyük Antik Kenti hangi ilinde yer alan tarihi bir mekandır?

Neolitik Dönem’e ait en eski yerleşimlerden bir tanesi olarak tanımlanan Çatalhöyük, ilk ev mimarisi, ilk manzara resmi, ana tanrıça kültü gibi özgün buluntuları ve inanç eserleri ile insanlık tarihine ışık tutmaktadır. Konya ilinin Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük, 1958 tarihinde keşfedilmiştir.

Çatalhöyük nasıl bir yer?

Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesi, Konya ilinin Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük Antik Kenti, Konya Ovası’na hâkim bir arazide konumlanmaktadır. Antik kent, Konya’nın 52 kilometre güneydoğusunda, Çumra ilçesinin 11 kilometre ve Hasandağı’na yaklaşık 136 kilometre mesafededir.

Çatalhöyük hangi uygarlığa aittir?

7400’lere tarihlenen Neolitik Dönem’den kalma Doğu Höyük ve M.Ö. 6000’lere tarihlenen Kalkolitik Dönem’den kalma Batı Höyük’tür. Höyük (toprak yığını, tepecik), farklı yükseltili iki tepesinin çatal şeklinde olmasından dolayı “ Çatalhöyük ” olarak adlandırılmıştır.

Çatalhöyük Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Neolitik Kenti, Güney Anadolu Platosu’nda yaklaşık 14 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır.

You might be interested:  Soru: Arkeolog Olmak Için Lisede Hangi Bölüm Seçilmeli?

Çatalhöyük te evlerin içine açılan delikler ne anlama gelmektedir?

Binaların iç yüzeylerinde sıva ve geometrik desenlerinin olması ise insanların yaşam alanlarını güzelleştirmeye verdikleri önemi vurguluyor. Giriş çıkışlar tavandan açılan deliklerle sağlanmış. Bu bitişik düzen, aynı zamanda yerleşim alanında sokak kavramının oluşmamasına neden olmuş.

Çatalhöyük Antik Kenti izmir’de midir?

Bugünkü Konya şehrinin 52 km güneydoğusunda, Hasandağı’nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, Çumra ilçesinin 11 km kuzeyinde, Konya Ovası’na hakim buğdaylık arazide bulunmaktadır.

Çatalhöyük ilk şehir mi?

Konya’da Yer Alan İnsanlık Tarihinin İlk Şehri ‘ Çatalhöyük ‘ Hakkında 10 Çarpıcı Bilgi. Neolitik çağdan günümüze kadar ulaşan kalıntılar arasında en çok dikkat çeken yer, Konya’nın Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük. 2012 yılında UNESCO’nun Kültür Mirasları Listesi’ne giren antik şehirde iki farklı höyük bulunuyor.

Çatalhöyük ve Alacahöyük yerleşmeleri sırasıyla hangi illerin sınırları içerisindedir?

Alacahöyük, Çorum’un 45 km. güneyinde, Alaca İlçesi’nin 17 km. kuzeybatısında yer almakta olup, Boğazköy’e 34, Ankara’ya ise 210 km. uzaklıktaki Alacahöyük Köyü yerleşim alanı içerisindedir.

Insanların ilk yerleşim yerleri nerelerdir?

Konya’nın Çumra ilçesinde, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Neolitik Çağ yerleşim yeri Çatalhöyük, 9 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *