FAQ: Isaura Antik Kenti Nerede?

Isaura neresi?

Isaura Palæa adlı görkemli tarihi yer günümüzde de Konya ilinin Bozkır İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Zengibar Kalesi kimin?

Zengibar Kalesi 1837 yılında İngiliz seyyah ve jeolog W. J. Hamilton tarafından keşfedilmiştir. 1920’li yılların sonunda sanat tarihçisi ve arkeolog Heinrich Swoboda başkanlığındaki bir ekip kentteki birçok yapının niteliğini saptamış ve bazılarının rekonstrüksiyon denemesini yapmıştır.

Zengibar Kalesinin Roma dönemindeki adı nedir?

Konya’da Zengibar Kalesi olarak bilinen Roma döneminin en büyük eyaletinden İsaura Antik Kenti, çoğunluğu toprak altındaki tarihi varlıklarıyla “Konya’nın Efes’i” olarak nitelendiriliyor.

Battal Gazi kalesi nerede?

Battalgazi (Eski Malatya) ilçesindedir. Şehrin etrafı Roma İmparatoru Traianus (98-117) zamanında surlarla çevrildi.

Malatya Kale nerede?

Darende İlçesi’nde Tohma Çayı’nın batısında, Somuncu Baba Türbesi ve Osmanlı Mezarlığı arasında kalan alandadır. Osmanlı yapısıdır. Kale batı yönünde dik bir yamaçla Osmanlı Mezarlığı’na kadar inmektedir.

Bozkır Yaylası Nerede?

Konya’nın Akdeniz bölgesi sınırları içinde yer alır. Toroslar’ın İç Anadolu bölgesine bakan eteklerinde kurulmuştur. Bozkır ‘ın bu özelliği iklim, bitki örtüsü, sosyal ve ekonomik yapısını etkileşmiştir. Denizden yüksekliği 1.150 metredir.

Leontopolis ne demek?

M.Ö. İsauria Bölgesi’nin başkenti olan Bozkır; İsauria Vetus (Eski İsauria), İsauria Nova (Yeni İsauria), Tris-Maden ve Leontopolis (Arslanlar Kenti) isimleri ile bilinmekteydi.

Bozkır ne zaman kuruldu?

1870 yılında ilçe olan Bozkır, Torosların eteğinde kurulmuş, tarihiyle, kültürüyle ve doğasıyla bölgenin yükselen değeri haline gelmiş bir ilçedir. M.Ö.

Malatya kalesini kim yaptı?

Yunus Aleyhüsselamın Musul şehrinde iken imana getirdiği Rekabe ismindeki Kayser’in Malatya ‘nın suyunu havasını çok beğendiğinden burada kale yaptırdığını söylemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *