Hızlı Cevap: Mersin Arkeoloji Müzesi Nerede?

Mersin Arkeoloji müzesinde neler var?

Çağdaş müzecilik faaliyetlerinin yürütülmesine imkân veren fiziki şartların sağlandığı Mersin Arkeoloji Müzesi ‘nde eserlerin sergileneceği salonların yanı sıra geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri, kafeterya gibi sosyal alanlar da yer almaktadır.

Müzekart nasıl alınır Mersin?

Müzekart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde Müzekartlarını alabilirler. Ayrıca “www.muzekart.com” adresine istenen bilgileri girerek kredi kartıyla Müzekart alabilirler.

Mersin’in müzelerinde neler sergileniyor?

Yeni müze binamızda 1435 adet Arkeolojik, Etnografik ve Sikke teşhir edilmekte olup, Müzemiz teşhir ve depolarda envanteri yapılmış, 6095 adet Arkeolojik eser, 24904 adet sikke, 890 adet Etnografik eser ve 440 mühür ile toplamda 32464 adet eserimiz mevcuttur.

Mersin Arkeoloji Müzesi hangi günler açık?

Mersin Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri Yaz sezonunda 09.00 -19.00 saatleri arasında hizmet veren Arkeoloji Müzesi kış sezonunda ise; 08.30- 17.00 saatleri arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır.

Arkeoloji müzesinde neler sergilenmektedir?

Arkeoloji müzesi, arkeolojik yöntemlerle ortaya çıkarılan tarihî yapıtların sergilendiği müze türü. Arkeoloji müzelerinde sergilenen eşya çoğunluklar kap, çömlek, testi gibi pişmiş toprak malzemeler, tunç ve çeşitli madenlerden elde edilen eşyadan oluşmaktadır.

You might be interested:  Sık sorulan: Efes Antik Kenti Hangi Uygarlık?

Mersin’in tarihi mekanları nelerdir?

Mersin Tarihi Yerleri

 • Kız Kalesi (Deniz Kalesi, Kara Kalesi) Kız Kalesi.
 • Nusret Mayın Gemisi. Nusret Mayın Gemisi.
 • Mamure Kalesi. Mamure Kalesi.
 • Şahmeran Hamamı Şahmeran Hamamı
 • St. Paul Kilisesi.
 • Soli Antik Kenti. Soli Antik Kenti.
 • Ulu Cami. Tarsus Ulu Camii.
 • Seleukeia Antik Kenti. Seleukeia Antik Kenti.

Müzekart online alınır mı?

Müzekart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından, fotoğraflı T.C. Ayrıca isteyenler, “https:// muze.gov.tr/” adresine talep edilen bilgileri girerek kredi kartıyla Müzekart alabiliyor. Sistem onay verdikten sonra internet başvuruları 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderiliyor.

Müzekart nereden alınır 2021?

Müze Kart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından “Fotoğraflı Kimlik Kartı, Pasaport veya Ehliyet” ibraz ederek 40 saniye içinde kartlarını alabilirler. Ayrıca Muze.gov.tr ‘de istenen bilgileri girerek, kredi kartı ile kart satın alabilirler.

Öğrenci Müzekart kaç TL?

18 yaşından büyük öğrenci ve öğretmenler müze kartından indirimli olarak yararlanabiliyor. Müzekart öğrenci 2021 fiyatı 30 TL ‘dir.

Ankarada müze kartı nereden alınır?

Ankara ‘da Cumhuriyet Müzesi ve Anadolu Medeniyetler Müzesi’nden Müzekart temin edebilirsiniz.

Müze tanımı nedir?

Tarihi eserleri tespit eden, bilimsel yöntemlere açığa çıkaran, inceleyen, değerlendiren, koruyan, tanıtan, sergileyen, eğitim programları aracılığıyla tarihi eserler konusunda halkı bilinçlendirerek toplumun kültür düzeyini yükseltmeyi amaçlayan eğitim, bilim ve sanat kurumlarıdır.

Müze açık mı?

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve örenyerleri ziyaret saatleri Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile hafta içi 10:00 – 16:00 olacak şekilde düzenlenmiştir. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı sebebiyle Türkiye’deki tüm müze ve örenyerleri hafta sonları ziyarete kapalıdır.

Istanbul Arkeoloji Müzesinde ne tür eserler sergilenmektedir?

Osman Hamdi Bey gibi arkeologların bireysel çabaları sonucunda birçok eser kurtarılıp bugün İstanbul ‘a ve ülkemize kazandırılmıştır.

 1. İskender Lahdi.
 2. 2. Sidemara Lahti.
 3. 3. Kadeş Barış Antlaşması tableti.
 4. İlk aşk şiiri tableti.
 5. Hammurabi Kanunları tableti.
 6. Güneş saati.
 7. 7. İştar Kapısı (Babil Kapısı)
You might be interested:  Antalya Antik Tiyatro Nerede?

Adanada hangi müzeler vardır?

Adana ‘da mutlaka görmeniz gereken müze ve ören yerleri

 • Adana Arkeoloji Müzesi.
 • Adana Etnografya Müzesi.
 • Adana Şar Ören yeri.
 • Adana Anavarza Ören yeri.
 • Adana Atatürk Evi Müzesi.
 • Adana Misis Mozaik Müzesi.
 • Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *