Hızlı Cevap: Pisidia Antiocheia Antik Kenti Nerede?

Pisidia bölgesi nerede?

Pisidya, Anadolu’nun güney kesiminde antik bölge. Kuzeyde ve batıda Frigya, güneybatıda Likya, güneyde Pamfilya, doğuda Likaonya ile çevrilidir. Bugünkü Isparta ilinin tümünü, Afyonkarahisar, Burdur, Antalya ve Konya illerininde bazı bölümlerini de içine alıyordu.

Pisidia nerenin başkenti?

Isparta’nın en büyük ilçesi olan Yalvaç tam bir emeklilik şehri. Büyük ilçe dediğime bakmayın geniş bir alanda ki birçok köy buraya bağlı olduğu için büyük görünüyor. Tarihi Pisidya bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Antiochia burada kurulmuş.

Antiocheia Antik Kenti nasıl gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Yalvaç ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Isparta merkezden Yalvaç ilçesine 2 saatte bir otobüs kalkmaktadır. Bu otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Isparta-Yalvaç arası yaklaşık 110 km’dir.

Pamphylia bölgesi nerede?

Pamphylia Pamfilya Bölgesi neresidir? Pamphylia Bölgesi; Anadolu’nun güneyinde, Antalya düzlüğünden Anamur’a kadar olan, Antalya ilini içine alan antik bölge. Batısında Lykia, doğusunda Kilikia, kuzeyinde Pisidia bölgeleri yer almaktadır.

Yalvaç antik Kent nerede?

Pisidia Antiokheia Antik Kenti. Antiokheia, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği Göller Yöresi’ nde, Isparta iline bağlı Yalvaç ilçesinin yaklaşık 1 km. kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

Pisidia bölgesi hangi illerimiz sınırları içerisindedir?

PISIDIA. Günümüzde Isparta ve Burdur illerini tümüyle ve Antalya ilinin kuzey kesimini kapsar.

Isparta nereye bağlı?

Isparta ili Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Konya, Afyon, Denizli, Burdur, Antalya illeri ile komşu olan bir ildir.

Sagalassos a nasıl gidilir?

Ağlasun’a en kolay şekilde Burdur üzerinden gidebilirsiniz. Burdur Otogarı’ndan 07.30 – 18.30 saatleri arasında her saat başı hareket eden minibüsler ile Sagalassos Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi ise yaklaşık 50 dakikadır.

You might be interested:  Soru: Arkeoloji Ile Ilgilenen Bilim Adamına Ne Denir?

Mysia antik kenti nerede?

Misya ( Mysia ), Antik Çağ’da Anadolu’nun kuzeybatısında yer alan ve günümüzde yaklaşık olarak Bandırma, Erdek, Balıkesir, ilinin tümünü, Manisa, İzmir, Kütahya, Bursa, Çanakkale illerinin bir kısmını kapsayan bölge ve çevrenin adıdır.

Yalvaç’ta ne yapılır?

Yalvaç ‘ ta Gezilecek Yerler

  • Hoyran Gölü Hoyran Gölü, kuzeyinde ve doğusundan Yalvaç içerisinde yer almaktadır.
  • Yalvaç Müzesi.
  • Pisidia Antiocheia Antik Kenti.
  • Devlethan Camii.
  • Hoyran Kaya Mezarları
  • Anlatan Meydanı
  • Taşevi Halk Plajı
  • Tarihi Çınar Ağacı

Pamfilya bölgesi neresidir?

Pamfilya, Anadolu’nun güneyinde Aksu çayının doğusundan başlayarak Antalya ilinin doğusuna kapsayan antik Likya Birliği ve Kilikya arasında kalan bölgedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *