Pitane Antik Kenti Nerede?

Candarli Pitane nedir?

Pitane doğduğum yerin ismidir. Yani Çandarlı ‘nın M.Ö. II binli yıllardaki adıdır. Çandarlı İzmir’in kuzeyinde, Dikili ilçesine 18 Km uzaklıkta Çandarlı körfezi kıyısında, kışları 2 bin küsur nüfusu olan ve son adını Çandarlı Kara Halil Paşa’dan alan körfeze uzanmış küçük bir yarımadadır.

Çandarlı ismi nereden gelir?

Sadrazamlığı sırasında Çandarlı Halil Paşa, ünlü Pitane kentinin Cenevizlilerden kalma köhne kalesini yeniden yaptırdı ve kenti bayındır hale soktu. İşte o zamandan beri Pitane adının yerine Çandarlı almıştır. Bir başka deyişle Çandarlı ‘nın isim babası Halil Paşadır.

Çandarlı Kalesi ne amaçla yapılmıştır?

Pitane’ye özel ilgisi olan Çandarlı Halil Paşa bölgede bulunan güvenlik sorununu sıfıra indirmek için Çandarlı Kalesi ‘nde inşa çalışması başlatmış. 16 metre yüksekliğinde inşa edilen kale, düşman tarafından yapılacak olan top atışları için payanda ve taş bloklarla koruması arttırılmıştır.

Çandarlı ya nasıl gidilir?

Havalimanından İzmir Otogar’a geçerek Çandarlı-Dikili minibüsleriyle ulaşım sağlanıyor. Havalimanından İZBAN’ı kullanarak Aliağa’ya gelerek, Aliağa’dan Çandarlı minibüsleri ya da ESHOT belediye otobüsü ile de Çandarlı’ya ulaşmak mümkün. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, Çandarlı’ya 96 km uzaklıkta.

Çandarlı nüfusu kaç?

ÇANDARLI mahallesi nüfusu (MERKEZ beldesine) bağlı DİKİLİ, İZMİR. ÇANDARLI mahallesinin Nüfusu Toplam 7.343 tır. Bu nüfusun 3.645’si Erkek, 3.698’si Kadındır.

Çandarlı’da Nerede Kalınır?

Çandarlı Otelleri

 • Le Monde Beach Resort & Spa. İzmir / Dikili Her Şey Dahil.
 • Taşev Butik Otel.
 • Gülkent Pansiyon.
 • Gülnar Sultan Taş Konak.
 • Agz Hotel.
 • Oliviera Resort Kalem Adası
 • Perla Otel Dikili.
 • Rakasta Boutique Hotel & Convention Center.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Arkeoloji Müzesi Ne Kadar?

Çandarlı kalesini kim yaptı?

Murat tarafından sadrazamlığa getirilen Çandarlı Halil Paşa, denizciliği bir devlet politikası olarak benimseyip, denizciliğe, donanmaya ve kıyı kentlerine özel bir önem göstermiş. 24 yıllık Sadrazamlığı döneminde Pitane bölgesine de özel bir önem veren Çandarlı Halil Paşa ilk olarak bölgenin güvenlik sorununu ortadan

Izmir Dikili Çandarlı nasıl bir yer?

Çandarlı denizi genellikle biraz soğuk olmakla beraber yazın sıcağında ılık bir suya girmek de pek hoş olmaz sanırım. Deniz rüzgarın estiği yöne göre zaman zaman dalgalı oluyor; fakat batıya bakan koylar dalgalı iken doğuya bakan koylar sakin oluyor, ya da tam tersi. Yani denize girebilecek yer her zaman bulunuyor.

Çandarlı’da ne yapılır?

Çandarlı Gezilecek Yerler (2021 Güncel Rehber)

 • Çandarlı Denizköy. Dikili ve Çandarlı ‘nın denizle iç içe, huzur dolu tatil beldesi Denizköy.
 • Çandarlı Kaleönü Plajı
 • Çandarlı Kalesi.
 • Çandarlı Pitane Antik Kenti.
 • Çandarlı Tatil.

Bergama Zeytindağ nasıl bir yer?

Zeytindağ Mahallesi Bergama ‘nın güney batısında yer alır. Doğuda Bozyerler, güneyde Örlemiş, kuzeyde Tekkedere Mahalleleri ile çevrilidir. İlçe merkezine uzaklığı 25 km’dir. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan Zeytindağ Mahallesi’nde zeytincilik, mısır, pamuk üreticiliği ve hayvancılık öne çıkmaktadır.

İzmir dikili nereye bağlı?

COĞRAFYASI: Dikili, İzmir’in kuzeyinde yer alan bir ilçesidir. Konumu Ege Denizi kıyısında ve Midilli Adası karşısında yer alır. Komşu ilçeler Ayvalık, Bergama ve Aliağa’dır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *