Side Antik Kent Nerede?

Side Antik Kenti hangi ilçede?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Side antik kenti Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır.

Side Antik Kent ne zaman kuruldu?

Antik dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kenti olan Side, Antalya’nın 80 kilometre doğusunda, Manavgat’ın 7 kilometre güneybatısında bulunan 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side MÖ VII. yüzyılda bir yerleşim merkezi olmuştur.

Side Antik Kenti ücretli mi?

Side Antik Kenti Giriş Ücreti Side Müzesi 25, Antik Tiyatro 45 TL karşılığında ziyaret ediliyor. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08:30-19:30, 03 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08:30-17:30 saatleri arasında haftanın istediğiniz günü ziyaret edebilirsiniz.

Side Antik Kenti kimlerden kalmıştır?

Side MÖ 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546’da da Perslerin egemenliğine girmiştir. Pers yönetiminde gelişen kent, MÖ 334’te İskender’e teslim olunmuştur. İskender’in ölümünden sonra Antigonus’un (323-304).

Side ismi nereden geliyor?

Antalya ili, Manavgat İlçesi, Side Beldesinde, Antalya İl merkezine 75 km. mesafededir. Antik kent kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda 400 m. genişliğinde, 1 km. uzunluğunda bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Side ‘nin M.Ö. Nar anlamına gelen “ Side ” ismini Anadolu’nun en eski halkının dili olan Luviceden almıştır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Arkeolog Ne Yapar Ingilizce?

Side Apollon Tapınağı ücretli mi?

Antalya Side Apollon -Athena Tapınağı: Ücretsizdir. Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Side Antik kentte neler var?

Side Antik Kenti ‘nde günümüze ulaşan görebileceğiniz kalıntılar, şehir surları, şehir kapısı, Nymphaeum, su yolu, sütunlu caddeler, evler, Ticaret Agorası, Antik Tiyatro, Agora Hamamı ( Side Müzesi), Vespasian Çeşmesi ve Anıtsal Kapı, Zafer Takı, Dionysos Tapınağı, bazilka, liman hamamı, Apollon Tapınağı, Athena

Side hangi ile bağlıdır?

Antalya’nın doğusundaki Manavgat ilçesine bağlı olan Side ülkemizin en gözde tatil beldeleri arasındadır. Antik Çağ’da liman kenti olan Side, Antalya’ya 75 kilometre mesafededir. İstanbul – Side arası 750 kilometre, Ankara – Side arası mesafe ise 496 kilometredir.

Side Apollon Tapınağı ne zaman yapıldı?

M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır.

Aspendos ücretli mi?

Giriş Ücreti: 60 TL – Durum: SADECE AKRAPOL KISMI KAPALIDIR.

Perge Antik Kenti müze kart geçerli mi?

Perge ören yerinin çok ilginç bir yapısı var. Sütunlu cadde üzerinde çok yunanca yazılar göreceksiniz. Ulaşımı diğer ören yerlerden herhalde en kolayıdır ve müze kart geçerlidir eğer kartınız yok ise giriş 25 ₺.

Manavgat Şelalesi ücretli mi?

Şelaleye giriş için; 10 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekecek. Her ne kadar bazı ziyaretçiler bu ücrete karşı çıksa da bölgenin temizliği ve bakımından dolayı girişte bu ücret talep edilmektedir. Not: Giriş ücreti sezona göre ufakta olsa değişkenlik gösterebilir.

Didim Apollon Tapınağı hangi uygarlığa ait?

MÖ 8. yüzyılda inşa edilen tapınak antik bir kehanet merkezi olarak bilinmektedir. Zeus’un oğlu Apollon ‘a adanan tapınak İyonyalılar tarafından yapılmıştır.

Antalyanın tarihi yerleri nerelerdir?

Antalya ‘ nın En Güzel Tarihi Yerleri

  • Tarihi Kaleiçi, Antalya. Kaleiçi, nefis bir Ortaçağ yerleşimi.
  • 2. Yivli Minare, Kaleiçi.
  • 3. Tarihi Liman Antalya Marina.
  • Hadrian Kapısı
  • 5. Phaselis Antik Kenti.
  • Aspendos Tiyatrosu, Serik.
  • 7. Perge Antik Kenti, Aksu.
  • 8. Xanthos Antik Kenti, Kaş
You might be interested:  Soru: Dara Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Efes Antik Kentinde hangi tapınak var?

Dünya’nın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı ‘nın da ev sahibi olan Efes Antik Kenti ülkemizin dünyadaki en meşhur, en çok ziyaretçi alan tarihi yerlerinden birisi. Kuruluşu M.Ö.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *