Sık sorulan: Perge Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Perge tarihi nedir?

Perge Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 17 kilometre doğusunda bulunan Aksu ilçesinde yer alır. Hitit Dönemi’nde varlığını sürdürdüğüne inanılan ve “Parha” diye bilinen kent Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en düzenli kentlerinden biri olmuştur.

Perge Antik Kenti nasıl gezilir?

Perge Antik Kenti, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde. Antalya’dan Aksu’ya gitmek için AC03, AF04, AU37, AF04A otobüslerle kent merkezinden ulaşabilirsiniz. Aksu’ya vardıktan sonra Perge tabelalarını takip edip yaklaşık 2 km’lik yolun sonunda Perge Antik Kenti ‘ne ulaşabilirsiniz.

Perge Antik Kenti hangi uygarlığa aittir?

Hitit İmparatorluğu Dönemi. Hattuşaş kazılarında 1986 yılında bulunan tunç levha üzerindeki yazıttan Perge kentinin Hitit İmparatorluğu döneminde önemli bir yer tuttuğu anlaşılmaktadır.

Perge nereye bağlı?

Perge Haritası Perge 36.959885 enlem ve 30.854057 boylamda yer almaktadır. Aksu ilçesine bağlıdır. Perge haritası Antalya ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir.

Perge Antik Kenti ne amaçla yapılmıştır?

Perge Antik Kenti Tarihi O dönem merkezi konum olarak geçen bölge tarım ve hayvancılık ile beraber pek çok konuda önemli topraklar şeklinde bilinmekteydi. M.Ö. 4000 ya da 3000 yılına denk gelen Perge Antik Kenti, özellikle cilalı taş devri ile beraber bakır çağı döneminde yerleşim merkezi olarak kullanılmıştır.

You might be interested:  Antik Tiyatro Hangi Ilimizdedir?

Perge Tiyatrosu kaç kişilik?

Yaklaşık 1800 yıllık geçmişiyle dünyada üne sahip olan 13 bin kişilik Perge Antik Tiyatrosu restore edilecek. Restorasyona ayrılan bütçe ise 3 milyon lira.

Aspendos ücretli mi?

Giriş Ücreti: 60 TL – Durum: SADECE AKRAPOL KISMI KAPALIDIR.

Sillyon antik kenti nerede?

Sillyon, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan kale ve antik bir kent. Serik ilçesine 15 km. uzaklıkta olan Sillyon, Pamfilya’da Aspendos ile Perge arasındaki bir tepe üzerinde kurulu bir kaledir. Bu kale, bugün harabe durumundadır.

Side Antik Kenti ücretli mi?

Side Antik Kenti Giriş Ücreti Side Müzesi 25, Antik Tiyatro 45 TL karşılığında ziyaret ediliyor. 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08:30-19:30, 03 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08:30-17:30 saatleri arasında haftanın istediğiniz günü ziyaret edebilirsiniz.

Perge Antik Kenti tarihi eser mi?

Perge antik kenti, sadece Antalya değil tüm Akdeniz bölgesinin en önemli antik kentlerinden, tarihi süreç içinde borsası, tapınakları, antik tiyatrosu ile ismini duyuran tarihi şehirlerden biridir. Son yıllarda yerli turistlerin ilgisini kaybetmiş olsa da Perge, hala yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Perge Antik Kenti müze kart geçerli mi?

Perge ören yerinin çok ilginç bir yapısı var. Sütunlu cadde üzerinde çok yunanca yazılar göreceksiniz. Ulaşımı diğer ören yerlerden herhalde en kolayıdır ve müze kart geçerlidir eğer kartınız yok ise giriş 25 ₺.

Side ve Perge nerede?

Antalya ile Alanya arasında kalan Side, Antalya merkeze 80 km, Alanya’ya ise 60 km mesafededir. Aspendos Antik Kenti’ne 35 km ve Perge Antik Kenti’ne de 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımı oldukça kolay olan Side, Manavgat ilçesine bağlıdır.

Aspendos nereye bağlı?

Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde Belkıs köyü sınırları içerisinde bulunur. Tiyatrosu ile dünyaca ünlü olan Aspendos Antik Kenti ülkemizin en önemli miraslarından biri olarak karşımıza çıkar. Aspendos Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 8 kilometre doğusunda yer alır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ark Hangi Dinozor Ne Işe Yarar?

Perge ve Side Antik Kenti kim buldu?

Arif Müfit Mansel’in asistanlığını yapmaya başlayan Jale İnan, çok zor koşullarda gerçekleşen bir eğitim misyonunu da üstlendi. Yine aynı yıl Arif Müfit Mansel’le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya’nın Side ve Perge antik kentlerinde kazılara başladı ve bu kazılar, kesintisiz devam etti.

Selge nereye bağlı?

Selge – Antalya Antalya İli, Manavgat ilçesi, Altınkaya (Zerk) Mahallesi’nde yer almaktadır. Antalya- Manavgat karayolunun Taşağıl yol ayrımından itibaren kuzeye doğru Köprüçay Irmağı’nı takip eden 55 kilometre uzunluğunda asfalt bir yolla ulaşılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *