Soru: Truva Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Truva antik kentine nasil gidilir?

Kendi Aracıyla gelecekler, Çanakkale – İzmir otoyolunun(kepez güzergâhından) 30 kilometresindeki Tevfikiye Köyüne- Truva Antik Kenti tabelasından saparak Tevkifiye yoluna giriniz. Bu yoldan 5 kilometre daha gittikten sonra antik kente ulaşabilirsiniz.

Truva tam olarak neresi?

Aslında Truva Antik Kenti Bizim Biga yarımadası olarak bildiğimiz yer, antik çağlarda Truva olarak adlandırılıyordu. Marmara Denizini de içine alan Truva, Edremit ve Çanakkale Boğazını kapsıyor. Truva Kentinin bulunduğu mevki ise tam olarak Hisarlık denilen ve Çanakkale merkezine otuz kilometre kadar uzaktadır.

Troyaya nasıl gidilir?

Troya Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Çanakkale – İzmir yolunun 25. km’sinde Tevfikiye Köyü istikametinde 5. km’de yer alır. İl merkezinden, Tevfikiye Köyü minibüsleri ile ulaşım sağlanabilir. Haftanın her günü 08.30- 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Truva Antik Kenti ücretli mi?

Giriş Ücreti: 60 TL – Durum: AÇIK Troya, dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisidir. Troya’da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı göstermekte ve Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu benzersiz coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları izlememizi sağlamaktadır.

Truva antik kenti hangi ilçede?

Truva veya Troya (Hititçe: Vilusa ya da Truvisa, Yunanca: Τροία [Troia] veya Ίλιον [İlion], Latince: Troia veya Ilium), Hititçe: 𒌷𒃾𒇻𒊭 Wilusa veya 𒋫𒊒𒄿𒊭 Truwisa; Kaz Dağı (İda) eteklerinde tarihî bir kenttir. Çanakkale il sınırları içinde, günümüzde Hisarlık olarak adlandırılan arkeolojik bölgede yer alır.

You might be interested:  FAQ: Priene Antik Kenti Nerede?

Truva atı nerede hangi şehirde?

Bu Truva Atı günümüzde ise Çanakkale şehrinde yer almaktadır. Truva Savaşı, Sparta kralı olan Menelaus’un karısı Helen yüzünden yaşanmıştır.

Truvalilar Hangi millet?

Truvalılar Türk’tür. Tarihte Öntürk’ler diye bir kavim vardır. Bunlar ilk Türk’lerdir ve bir kısmı M.Ö. 3200-1100 yılları arasında Mezopotamya’ya, bir kısmı da Çanakkale’ye göç etti.

Çanakkale Truva hangi ilçede?

Truva Antik Kenti, Marmara Bölgesinde bulunan Çanakkale ilçesinde bulunuyor. Çanakkale ‘nin Tevfikiye Köyünün yakınlarında “Hisarlık Tepesi” olarak adlandırılan bir tepe üzerinde yer alıyor.

Troya ve Truva aynı mı?

Troia bilimsel adı, Truva ‘da halk adıdır, ikisi de kullanılabilir. İnsanların yıllarca alışageldiğiz Truva ismini bir anda Troya ‘ya çevirmek mümkün değil. Halkımız Truva demeye devam etsin ama özellikle gençlere bunun doğru isminin Troia olduğunu, yabancılar konuşurken Troia dendiğini vurgulamak lazım.”

Troya antik kenti hangi ilimizdedir?

Truva Antik Kenti Çanakkale sınırları içerisinde, Kaz Dağı eteklerindedir.

Troya Hazineleri hangi müzede?

Hazineler 8- 9 bin parça. Bunların büyük bir kısmının 1995 yılından itibaren Moskova’daki Puşkin Müzesi ‘nde sergilendiğini bilmekteyiz” dedi.

Troya Müzesi’nde ne var?

​​​ Troya Müzesi Eserleri Müzede bulunan eserler mermer, heykel, mil taşı, yazıt, sunak, balta ve kesiciler gibi metal kaplar, altınlar, silahlar, pişmiş toprak seramikler, kemik obje ve aletler, süs eşyalar, bardak ve koku şişelerinden oluşmaktadır.

Troya Müzesi ücretli mi?

Giriş Ücreti: 60 TL – Durum: AÇIK Müze ziyareti rampadan inerken başlamaktadır. Rampanın duvarlarında bulunan nişlerde Troya ‘nın farklı katmanları; mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla anlatılmaktadır.

Truva Antik Kenti müze kart geçerli mı?

Truva Antik Kenti Giriş Ücreti 2021 Troya Ören Yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olduğu için müzekart geçerlidir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Arkeoloji Bilimi Tarihe Nasıl Yardımcı Olur?

Çanakkale Truva atı nasıl gidilir?

Truva Atı Nasıl Gidilir Truva Antik Kente toplu taşıma araçları ile ulaşmak için Çanakkale il merkezinden kalkan otobüs ya da dolmuşları kullanabilirsiniz. Özel araç ile ulaşmak için ise Çanakkale – İzmir yolunun 30 kilometresindeki Tevfikiye Köyüne sapıp 5 kilometre daha gittikten sonra ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *