Sık sorulan: Türkiye’nin Ilk Peynir Müzesi Hangi Köyde?

Türkiye’de ilk Peynir Müzesi nerede?

Boğatepe eski adıyla Zavod, Kars’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Burası meşhur Kars gravyer peynirinin üretildiği tek köydür. İsviçrelilerin Alplere benzettiği bu köy, peynir üretiminde önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye ‘deki ilk ve tek peynir müzesini Boğatepe’de yer almaktadır.

Peynir Müzesi hangi ilimizdedir?

Türkiyenin ilk ve tek Peynir Müzesi hangi ilimizdedir? Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi Kars’ın Zavot Köyü’nde (Büyük Boğatepe) kuruldu.

Zavot köyü nerede?

Kars’ın kırk kilometre kuzeyinde, Artvin yolu üzerindeki Boğatepe köyünün eski ismi olan Zavot, Rusça’da fabrika anlamına geliyormuş. Kafkas coğrafyasının iki önemli halkı, yörede kullanılan isimleriyle Malakanlar ve Terekemeler (Karapapak) değişik tarihlerde bu köyü mesken edinmişler.

Ilhan Koçulu kimdir?

İlhan Koçulu, uzak geçmişinde çobanlık yaparak geçinen, son yüz elli yıldır da peynir üreten, kökleri Kafkasya’ya uzanan, Zavotlu (Boğatepe Köyü/Kars) bir aileye mensup dördüncü kuşak bir peynir ustasıdır.

Kars’tan Boğatepe Köyüne nasıl gidilir?

Köy yolunun tamamı asfalt. Kars şehir merkezinden özel araçlarla veya turlar ile Boğatepe Köyü ‘ne ulaşmak mümkün. Kars ‘ta şehir merkezindeki ilçeler otogarından (eski otogar) sabah saatlerinden itibaren minibüs bulunuyor, saatlerini öğrenmek için 0 474 212 43 83 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Malakan peyniri nedir?

1877 sonrası Rus Çarı II. Aleksandr tarafından Kars’a yerleştirilen Malakanlardan miras kalan iki peynirden biridir. Ekim ayı ile mart ayı arasında, ineklerin doğum yapmadan önceki dönemindeki sütünden yapılır. Malakan peynirinin yağ oranı yüksektir, yapısı gereği yumuşaktır. Ağızda krema ve süt tadı bırakır.

You might be interested:  Beşiktaş Deniz Müzesi Nasıl Gidilir?

Kars Boğatepe arası kaç km?

Boğatepe veya diğer ismiyle Zavod Köyü, Kars ‘ın il merkezine bağlı bir köydür. Bu köy, Kars il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur.

Zavot Rusça ne demek?

Kars’a Git on Twitter: “# Zavot Rusça fabrika, üretim yeri demek. Ama #Kars’ta #kaşar ve #gravyer yapılan mandıra için kullanılıyor.”

Malakan kimlere denir?

Malakanlar (Rusça: ), Rus Çarı I. Petro’nun uygulamalarına karşı çıkarak oluşturulan, bir dinsel hareket ve yaşam tarzı olan Molokanizm’i bir hayat felsefesi olarak kabul eden insanlardır.

Kars eski tepe koyu hangi ilceye baglı?

Tepeköy, Kars ilinin Arpaçay ilçesine bağlı bir köydür.

Zavot Eko Müzesi nerede?

Kars’ın Boğatepe ( Zavot ) köyünde bulunan Zavot Eko Müzesi ‘nde kaşar ve gravyer peynirinin yapımında kullanılan en az yüz yıllık malzemeler sergileniyor. Müze, köylülerin ortak emeği ile kuruldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *