Soru: Mevlana Müzesi Hangi Ildedir?

Mevlana Müzesi hangi ülkede?

Mevlânâ Müzesi, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna ‘nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir.

Mevlana Müzesi hangi bölgede?

Mevlana Müzesi, İç Anadolu Bölgesinde, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna ‘nın dergâhı olan yapı kompleksinde, 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir.

Mevlana Türbesi hangi ilde?

Mevlana Müzesi, Konya’da bulunan, eskiden Mevlâna ‘ nın dergâhı olan yapı kompleksinde 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. ” Mevlana Türbesi ” olarak da anılır. denilen Mevlana ‘ nın türbesi dört fil ayağı üzerine yapılmıştır.

Mevlana Müzesi içinde neler var?

Günümüzde Müze alanı içerisinde Mevlana ‘nın türbesi, Semahane, Mescit, Derviş odaları, Mutfak, Meydan-ı Şerif odası, Çelebi dairesi, Şadırvan, Selsebil ile türbeler (Hürrem Paşa türbesi, Sinan Paşa Türbesi, Hasan Paşa Türbesi, Fatma Hatun Türbesi, Mehmet Bey ve Eflaki Dede Türbesi) bulunmaktadır.

Mevlana Müzesi kaç para?

Günümüzde de girişler hala ücretsizdir. Mevlana müzesi kış aylarında 09:00 ile 16:45 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Yaz aylarında ise 09:00 ile 19:00 arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Mevlana ziyarete açık mı?

Haftanın her günü ziyaret edilmeye açık olan bu müzeyi ziyaret etmek isteyen kişiler bayramlar dahil olmak üzere haftada her gün ziyarete saat 09:00′ da kapılarını aralamaktadır. Müze için tek istisna Pazartesi günleri olmaktadır. Mevlana Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yedi Güzel Adam Müzesi Nerede?

Mevlana Müzesi ücretli mi?

ÜCRETSİZ – Durum: AÇIK Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna ‘nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir.

Balıklıgöl hangi ilimizde bulunur?

Balıklı Göl, Şanlıurfa ilinin güneybatısında yer alan Eyyübiye ilçesinde yer alıyor.

Mevlana Konya’nın hangi ilçesindedir?

Türbe, Konya ilinin Karatay ilçesinde yer almaktadır.1274 yılında Hz. Mevlana için yaptırılan türbe, zamanla üzerine eklemeler yapılarak bugünkü halini almış.

Mevlana Türbesi ne zaman müze oldu?

Konya Mevlâna Âsitânesi, 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılması üzerine 2 Mart 1927 tarihinde “Âsâr-ı Atika Müzesi” olarak hizmete açılmıştır. Daha sonra 1954’de müzenin adı “ Mevlâna Müzesi” olarak değiştirildi.

Mevlana kabri neden ayakta?

Mevlana toprağa verilirken, oğlunun ilmine ve irfanına duyduğu saygı yüzünden, babası Bahaeddin Veled sandukasından doğrulur ve öylece kalır. Erdoğan Erol, söz konusu sandukanın Mevlana’nın eski sandukası olduğunu ve yer darlığı yüzünden babası Bahaeddin Veled’in mezarının başına dik olarak konulduğunu söyledi.

Mevlana türbesinin tarihçesi nedir?

Mevlana Müzesi – Konya. Mevlevî Dergâhı ve Türbe 1926 yılında “Konya Asâr-ı Atîka Müzesi” adı altında müze olarak hizmete başlamıştır. 1954 yılında ise müzenin teşhir ve tanzimi yeniden gözden geçirilmiş ve müzenin adı Mevlâna Müzesi olarak değiştirilmiştir.

Mevlana Türbesi kim yaptı?

Ancak kendisi 7 aralık 1273 yılında vefat edince Mevlana ‘nın oğlu sultan veled Mevlana ‘nın mezarının üstünde türbe yaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir. ”kubbe-i hadra’ yeşil türbe denilen türbe dört fil ayağı( kalın sütun) üzerine 130.000 Selçuki dirhemine Mimar Tebrizli Bedreddin’e yaptırılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *